Преди всеки голям християнски празник има период на постене. Добрият християнин ще се придържа към религиозните порядки, след което ще иде на черква, за да се изповяда и пречисти.
Според мен постите са измислени, за времената, в които хранителните запаси са били оскъдни. Били са добър инструмент, мотивиран от вярата, да не се обръща внимание на немотията на населението. Разбира се след всеки пост идва празник, в който на трапезата има всичко. За средновековния и възрожденския човек това си е било истинско събитие. Освен това дали постим, или не, не ни прави по-добри или лоши християни. Няма смисъл да споменава, че организмът всекиму е различен и ако някои имат възможност да се подложат на пости, за други това би било равносилно на податливост към болести.
Днес някои препоръчват и избират постенето като форма на пречистване на организма от вредните храни на високотехнологизираното ни общество. Това звучи логично, само че дали изобщо е полезно. Доктори твърдят, че постенето не е толкова здравословно, колкото изглежда, заради масовата употреба на храни, които съдържат високо количество на въглехидрати, които предразполагат към пълнеене – хляб, картофи, бобови и др. За сметка на това лишаваме организма си от месо, мляко, яйца, които съдържат желязо, белтъчини и мазнини. Понижава се имунитета, кожата губи здравия си тен, чувства се липса на тонус.
Според мен оставете постенето, а по-скоро се придържайте към един умерен и разумен, режим, в който има всичко. Така ще направите огромна услуга на организма си като не го измъчвате с гладуване, а му помагате да функционира правилно.