Трябва ли хемороидите да са тема табу?
Като жена зная много добре какво означава неприятен преглед. Мисля си всъщност, че нашият пол преживява през живота си много повече неудобни престои в лекарския кабинет, отколкото мъжете изобщо могат да си представят. Вземете за пример профилактиките при гинеколог или мамограф. Никак не е куул да си изложена пред очите на чужд мъж. Затова подсъзнателно младите жени търсят за консултация специалисти от техния пол.
Нещо като психологическа бариера, що се отнася за здравето имат и мъжете. Подсъзнателно на болшинството от тях е вградена мисълта, че са силни, здрави и оправни. Те не бива да боледуват, да се оплакват, да мрънкат и да нямат никога претенции за нищо. Затова за тях е много по-голям стрес да отидат на преглед и голям процент дори няма да споделят, че имат проблем при уриниране или ходене по нужда. Като цяло съм забелязала, че половата потентност, простата и кисти в седалищната област и хемороиди за тях са теми табу.
Но защо? Като жена, която се е научила да си прави редовна профилактика (нещо изключително важно!) считам, че и мъжете след определена възраст трябва да внимават и да следят повече физическото си и психическото си здраве.
Хемороидите определено са един от най-неприятните проблеми, които могат да се проявят при много хора. Както се казва в онази реклама, която върви по телевизията – всеки 3-ти мъж страда или е страдал от това неприятно състояние. Според мен обаче наличието му не е повод да си мислят, че са станали по-малко мъжествени или по-слаби, още повече че от хемороиди могат да страдат и жени по време на бременност и след раждане. Хемороиди всъщност има всеки човек, но едва когато се получи възпаление в следствие на някакво дразнение е повод да се потърси лекарска помощ. Има много начини да се облекчи състоянието и да се излекува човек. Затова той не трябва да се притеснява какво ще кажат околните и да се крие от тях. Ако пък ги притеснява самото лечение, пък ще кажа, че съвременната медицината е достатъчно напреднала, че има и много начини да се разреши такъв проблем. Ето, например наскоро четох статия за хемороидите, в която д-р Антон Тодоров (за информация – той е коремен хирург и проктолог в мед. център „Фама?, Пловдив), изброява поне няколко начина за „преборване” с хемороидите. Прочетете, за да се информирате и вие – http://www.dr-todorov.com/
Няма приятна болест и няма приятно лечение. Затова стискаме зъби за болката и срама и гледаме да сме здрави.